wtorek, 22 maja 2012

Prawo Harcerskie: Punkt 1.

Pora na jakże rozbudowany temat, jakim jest Prawo Harcerskie. Nie ulega wątpliwości, że to ważna kwestia, bo przecież każdy harcerz powinien go przestrzegać. No właśnie, powinien. 

Tak oto brzmi pierwszy punkt Prawa Harcerskiego (ZHP):
Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego.
I ZHR:
Harcerz służy Bogu i Polsce i sumiennie spełnia swoje obowiązki.


I tak właśnie, moim skromnym zdaniem punkt ten w ZHP jest lepiej sformułowany.
"Harcerz służy Bogu i Polsce" , no ale przecież to już wiemy, słowa te są zawarte w Przyrzeczeniu.
Dodatkowo, ładnie jest podkreślić związek pomiędzy Prawem i Przyrzeczeniem, a to przecież baaardzo ważne. 


Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną/posłusznym Prawu Harcerskiemu.


Zacznijmy od początku:

Mamy szczerzą wolę - czyli ma nam się chcieć. Nie powinniśmy robić nic na siłę, ale znaleźć motywację, by chcieć.
całym życiem - czyli nie tylko na zbiórkach, nie mówić że "teraz nie mam na sobie munduru więc to mnie nie obowiązuje", bo to taka hipokryzja straszna! Harcerzem jest się w każdej sekundzie, bo przecież Prawo i Przyrzeczenie wyznaczają nam drogę ŻYCIA, nie tylko zasady na zbiórkach i wyjazdach.
pełnić służbę - robić coś dla świata, bo przecież świat ma stać się lepszy dzięki nam.
Bogu - i tu w przypadku ateistów mam problemy z interpretacją. Nie wiem komu należy pełnić służbę, jeśli się nie wierzy w nic.
i Polsce - szanować nasz kraj. Dążyć do tego, by stawał się lepszy, uczestniczyć aktywnie w życiu państwa i spełniać obowiązki obywatelskie.
nieść chętną pomoc bliźnim - po pierwsze - chętną. Ma to nas bronić przed strasznym egoizmem tego świata. Pamiętajmy, że najważniejsze, to zmienić siebie i samemu podawać pomocną dłoń.
i być posłusznym Prawu Harcerskiemu - przestrzegać Prawa, to logiczne. Pozwolić, by wskazywało nam drogę i kształtowało nas.

Powinniśmy być sumienni - wytrwali, dążyć do celu jaki sobie wyznaczymy, nie porzucać działań przez jedno niepowodzenie. Każdego dnia, nie bawić się w rozdwojenie jaźni i być harcerzem codziennie. Bo to takie cudowne jak idąc ulicą od razu czuć, że ktoś "śmierdzi harcerzem".

Jak można na codzień wywiązywać się z tego punktu? Co mały, szary Harcerzu robisz, by go przestrzegać?

Z harcerskim pozdrowieniem "Czuwaj!"

littlem

3 komentarze:

 1. Jeśli chodzi o "Bogu" to kiedyś, dawno dawno temu, na kursie zastępowych usłyszałam "jeśli nie wierzysz, zawsze możesz zastąpić "Bóg" słowem "dobro"", i wydaje mi się, że to dobre rozwiązanie, bo nie zabiera, ani nie zmienia sensu.

  OdpowiedzUsuń
 2. no niby tak, ale faktem jest, że nie jest to sprecyzowane ; ) do 1995 była opcja oficjalna wyrzucenia tego, ale popsuli.

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. punkt PH jest związany z Przyrzeczeniem, ale czy harcerz, który z różnych względów nie złożył jeszcze Przyrzeczenia nie ma przestrzegać PH? I to jest trochę tak, że i w 1. punkcie jest o Przyrzeczeniu, i w Przyrzeczeniu jest o PH - (błędne?) koło. Nie wiem, czy na tyle to potrzebne, ale nie śmiałabym zmieniać niczego - ani treści Przyrzeczenia ani Prawa.
  Boga można interpretować właśnie jako to dobro czy wyznawane wartości, a niekoniecznie chrześcijańskiego czy nawet innego Boga.
  Czuwaj!
  -Ola : )

  OdpowiedzUsuń